top of page
Ara

DAMDA AHMETÇE TAŞ EV PROJESİ

SICAK KIŞ EVLERİ / ARTI MEKAN DERGİSİ


2022 yılında Artı Mekan Dergisi 'En Duyarlı Mekan'' ödülüne layık görülen Damda Taş Ev Projesi


İç Mimar Tarık KORKMAZ ve Fotoğraf Sanatçısı Derya ATICI 'nın ''DAMDA'' isimli Ahmetçe Köyü Assos'da bulunan evi...


Mekan Dergisi ile yaptığımız bu keyifli röportajda; Kuzey Ege, Ahmetçe Köyü, Assos ve Taş Ev ile ilgili tüm merak ettiklerinizi bulabileceksiniz.Sizin için duyarlı tasarım & mekan ne demek?


Oğlum Maya ’nın bir kitabı var, ona okurken keyif aldığım ve çok şey öğreten. Kitabın adı ‘’Pezzettino’’...

Pezzettino ‘Parçacık’ demek. Her şey ve hepimiz bütünü oluşturan küçük parçacıklarız.

Bir tasarım da küçük parçalardan oluşuyor. İstekler,beğeniler,ihtiyaçlar,estetik,işlev,doğa vb. gibi örnekleri çoğaltabiliriz. Anlamlı bir bütün yaratabilmek için tüm küçük parçaları doğru analiz edip bütüne ulaşabiliriz.

Ben tasarımlarımda hikaye arıyorum, tasarım ve mekanlarımın bir hikayesi olması için uzun vakitler ayırmayı seviyorum. Tasarımın kendisi ve özellikle de çevresi ile ilişkilerini detaylandırıyor, birbirleri ile uyum içinde yarışmadan bir birliktelik sağlamaya çalışıyorum. Her bir parçacığı iyi gözlemlediğinizde ve doğru analizi yaptığınızda ortaya güzel olan ve duyarlı olan ortaya çıkıyor.artımekandergisi, mekan,mekandergisi,ahmetçe,ahmetçeköyü,taşev,assos,damda,damdaahmetçe,köyevi,modernev,kuzeyege,müstakilev,köyevi,köydeyaşam,doğalyaşam,köyegöç,modernev,moderntaşev,tasarımdergisi,mimarlık,taşevmimarisi,enduyarlımekan,mimarlıködülü,tasarımödülü,ödüllütaşev,çanakkale,ayvacık,kayalarköyü,sazlıköyü,bayramiç,ezine,demirciköy,arıklıköyü,hüseyinfakı,kozlu,kozluköyü,çanakkalemimarlık,tarıkkorkmaz,rectanglestudio,deryaatıcı,fotoğraf,içmimarlık,
Tarık KORKMAZ | Rectangle Studio
Damda projesinin hikayesini sizden dinleyebilir miyiz?


‘Damda Projesi’ bir hayaldi.

Bir iç mimar ve tasarımcı olarak herhangi bir projeye ilk başladığımda ortada somut bir şey olmaz. Müşterinin hayalleri vardır ve size aktarmaya çalışır. Sonrasında siz onlar için hayal kurmaya başlarsınız ve soyut olan somuta dönüşür. Damda’da ise durum farklıydı, burası bizim evimizdi. Hayallerimizi kendimiz için kurmuştuk.


‘Damda Projesi’ bir mekanın insan hayatını nasıl değiştirebileceğine güzel bir örnek.

Proje bittikten sonra yılın büyük bir bölümünü burada yaşamaya karar verdik. Projelerimiz için İstanbula gidip geliyoruz. Damda, Kazdağlarında Assos Ahmetçe Köyünde yer alıyor. Bu bölgenin tarihi geçmişi ve doğası insanı cezbediyor. Burada yaşamak ,taş evlerin olduğu sokaklarda yürümek, kendini ve doğayı keşfetmek mental olarak insanı rahatlatıyor ve mesleki açıdan daha özgür ve özgün bir yaratım süreci oluşturuyor.En Duyarlı Mekan ödülünü aldığınız bu projenin size göre en duyarlı yeri neresi?


Projeye başlarken ‘Saygı’ kavramı bizim önceliğimizdi.

Yapının mevcut haline taşlarına, ahşaplarına ,kendimize ve hayallerimize, çevreye, doğaya saygı…

Tasarımı, bu kavram üzerinde şekillendirip gerçekleştirdik ve duyarlı hale getirdik.Damda Ahmetçe Taş Ev Projesi | Ahmetçe Köyü | Ayvacık | Çanakkale

2023 yılında Rectangle Studio ofisindeki en büyük değişiklikler ve yenilikler ne olacak?


Rectangle Studio olarak biz yine fotoğraf, mimari ve tasarım alanlarında kolektif işler yapmaya heyecanla devam edeceğiz.

Damda Projesi gibi hikayesi olan birkaç proje daha üzerinde çalışıyoruz.2023 yılında bunlardan da bahsedeceğiz.


Yeni yılda da Mottomuz ‘Hisleriniz Hayat Bulur!’ kavramının peşinden koşmaya devam edeceğiz.


Tarık KORKMAZ & Derya ATICI


Comments


bottom of page