top of page
Ara

DOĞAYA KAÇIŞ


Fotoğraf Sanatçısı Derya Atıcı ve İç Mimar Tarık Korkmaz’ın kurduğu

Rectangle Studio, merkezi Assos’ta bulunan kolektif bir tasarım ofisi.Marie Claire Maison dergisi nisan 2022 sayısında İç Mimar ve Fotoğrafçı çiftin şehirden doğaya kaçış ve mesleki hikayesini inceleyebileceğiniz yazımızı sizlerle paylaşıyoruz.


Herkesin hayalini kurduğu, geleceğin belirsizliğinde beklettiği, o doğaya dönüş kararını uygulamayı başaran yaratıcı bir çift ile sohbet etme şansı bulunca kaçırmadık.


İstanbul’daki projelerinin yanı sıra, Assos bölgesinde de mimarlık ve uygulama alanlarında hizmet veren Rectangle Studio’nun kurucuları Derya Atıcı ve Tarık Korkmaz, hayatlarındaki bu önemli değişimin nasıl şekillendiğini anlatıyorlar; “İstanbul temelli olmamıza rağmen, fotoğraf çekimleri ve mimari tasarımlarımızı farklı şehir ve ülkelerde gerçekleştirmemiz gerekiyordu. Projemiz neredeyse biz oradayız gibi bir yaşam anlayışımız vardı. Kazdağları ise bizim sık sık kendimizi yenilemek için geldiğimiz bir lokasyondu. Buranın doğası, coğrafyası, mimari dokusu ve tarihi geçmişi bizi besliyordu.Ne zaman Damda Taş Ev Projesi’ni gerçekleştirdik, ilk defa aklımızdan neden hem İstanbul hem Kazdağları olmasın diye geçirdik. Artık şantiye ve projelerimize trafiksiz bir yolda; bir tarafta dağlar, bir tarafta deniz manzarası eşliğinde gidiyoruz. Tasarımlarımızı penceremizden izlediğimiz Kazdağıları ve Midilli manzarası eşliğinde yapıyoruz.TAŞ EV PROJESİ
DAMDA AHMETÇE

Biz mutlu ve huzurlu oldukça, bu durum işlerimize de tabii yansıyor.”


Pandemi süreci ile beraber, insanların büyük şehirlerden uzaklaşma istekleri, doğayı yaşayabilecekleri sakin bir yer arayışları, Kuzey Ege’yi oldukça talep gören bir yer haline getirdi. Rectangle Studio, yeni mimari projeler açısından henüz gelişim aşamasında olan bu bölgede taş ev ve ofis alanları üzerine yoğunlaşıyor. Kendi ofislerini Ahmetçe Köyü’ne yaptıkları taş eve taşıyan Rectangle Studio’nun hem İstanbul’da hem de bölgede sabit bir mimari ve uygulama kadrosu bulunuyor. “Ekiplerimiz ne yapması gerektiğini iyi bilen, konusunda uzman kişilerden oluşuyor. Bu sayede, tasarım ve uygulama sürecini rahatlıkla yönetebiliyor ve düzenli seyahatlerle işlerimizi takip edebiliyoruz,” diye anlatıyorlar.


Çiftin, Ahmetçe Köyündeki ''Damda'' mağazalarında kendi tasarım seçkilerinden oluşan tekstil, obje ve sanat ürünlerini sergiliyorlar.
İç Mimar Tarık Korkmaz ve Fotoğrafçı Derya Atıcı’nın tanışması, farklı sanat disiplinlerinin etkileşim içinde olabildiği Güzel Sanatlar Fakültesi’nde gerçekleşiyor


Öğrencilik yıllarından beri kolektif çalışmanın getirdiği yeni fikirlere ve üretim metotlarına inanan çift, profesyonel meslek hayatlarına geçtikten sonra da birbirlerine danışmaya devam ediyorlar. Bazen aynı müşterilere hem tasarım ve iç mimarlık hem de fotoğraf hizmeti verdikleri oluyor. Sonunda hayatı tam manasıyla paylaşmaya karar verip, beraber kurdukları şirket bünyesinde; Derya Atıcı konsept geliştirme, profesyonel fotoğraf-video çekimleri ve kurgu ile ilgilenirken, Tarık Korkmaz mimari tasarım ve mobilya tasarımının yanı sıra, çekimlerde gerekli olan mekân ve set tasarımlarını yapıyor.


https://www.facebook.com/photo/?fbid=10218627107089165&set=p.10218627107089165
MARMARA ÜNİVERSİTESİ GÜZEL SANATLAR FAKÜLTESİ


Rectangle Studio isminin nereden geldiğini sorduğumuzda,

“Fiziki bir ortamda farklı disiplinlerle bir araya gelip yeni fikirler oluşturmak bizim temel ilkemiz oldu. ‘Rectangle’ (dikdörtgen), şekil itibariyle birçok formu içinde barındırabiliyor. Her bir form bizim için yeni bir disiplini ifade ediyor,” diye açıklıyorlar.


RECTANGLE STUDIO


Diğer yandan, şirket mottoları ‘Hisleriniz Hayat Bulur!’ ise Korkmaz’ın kişisel bir merakına dayanıyor: “İnsanların hislerini somutlaştırmaya çalışmak benim için onları anlamanın bir yolu. İç mimarlık mesleği sayesinde, müşterilerime mobilya ve mekân tasarımı yaparken, onların hislerine dokunabildiğime inanıyorum,” diyor iç mimar.


13 yıldır tasarım ve sanat içeren birçok yaratıcı işe imza atan çift, hayatın bitmeyen bir arayış olduğuna inanıyorlar. Doğan Cüceloğlu’nun üzerinde durduğu ‘Yolda Olmak’ kavramı çalışma disiplinlerine ve yaşam şekillerine yön veriyor.


“Genel hatlarını oluşturduğumuz bir yoldayız. Doğadan ilham alıyor ve bunu hem aile hayatımıza hem de profesyonel meslek hayatlarımıza yansıtıyoruz. Bugüne kadar ürettiğimiz projelerimizde yenilenerek, büyüyerek, harmanlanarak yolumuza devam etmeyi hedefliyoruz.” Assos bölgesinde tamamladıkları iki taş ev projesinin ardından, Rectangle Studio ekibi bu günlerde off grid bir iş üzerinde çalışıyor. İki dönüm arazi içerisinde olan bu proje; bahçesinde meyve-sebze yetiştirilebilen, çevreye duyarlı, kendi enerjisini üreten, atık yönetimine sahip bir taş ev. Bunun dışında bölgedeki mimari ve mobilya fotoğraflarının yanı sıra, birçok farklı sektörün de fotoğraf ve video çekimlerini gerçekleştirmeye devam ediyorlar.ARTDESIGN
MOBİLYA FOTOĞRAFI ÇEKİMLERİ

“Fotoğraf ve video çalışmalarımızda (reklam, ürün, gıda, mobilya vb.) farklı disiplinler için çekimler yapmak, hepsi için doğru bir görsel dil oluşturmak bizi besliyor ve yeniliyor.”Mobilya tasarımlarında doğanın kendisine ilham verdiğini söyleyen İç Mimar Tarık Korkmaz, “Doğadaki sonsuzluğun form, doku ve renklerini araştırıyorum. İster taş ister ahşap olsun, masif malzemelerin yapısındaki güzellikleri ön plana çıkarıp heykelimsi görünmeleri için uğraşıyorum. Hatta bu malzemeleri dış etkenlere maruz bırakarak yaşlanması, korozyona uğraması ve kendine özgü kusurlarını ön plana çıkarması için sabırla bekliyorum,” diyorLe Corbusier, ‘Plan yoksa orada karmaşa başlar,’ der. Biz işin proje kısmına, yeterli zaman ayrılması taraftarıyız. Her şeyi en başında kurguluyor ve projenin tasarım aşamasında hangi mobilyaları kullandığımızdan, mekânın fotoğraflarını nasıl çekeceğimize kadar birçok şeyi aslında en başta tamamlamış oluyoruz. Bu da bizi daha hızlı ve etkin sonuca ulaştırıyor.”


Marie Claire Maison _ Nisan _2022

Comments


bottom of page