Blog

Heykelsi Mobilyaları, İç Mimari Tasarımı, Profesyonel Fotoğraf ve Video çalışmaları ile kolektif  bir yapıya sahip,farklı disiplinler ve materyaller üzerinde çalışan,üretim yapan

tasarım stüdyosudur.

Mimarlık ,içmimari ,fotoğraf çekimi 

Ara

Güncelleme tarihi: 2 gün önce

‘’Kim olduğunuz,ne düşündüğünüz,ne hissettiğiniz,ne yaptığınız,neyi sevdiğiniz,odaklandığınız şeylerin toplamıdır’’¹
‘’Dikkatimizi neye veriyorsak dünyamız da onun bir sonucudur’’³


Orta çağda taş işçilerinin meslekleri için söyledikleri şu söz var: ‘’ Biz ham kayalara çekiç sallayanlar,gözümüzün önüne daima katedralleri getirelim.’’ ²


Bu yazımda, iş hayatında 'odaklanmak' üzerine hap bilgileri bulacaksınız.


İş hayatı veya kendi yaşamımızda ne kadar derinlemesine ve ne kadar dolu dolu yaşıyoruz sorusuna gelin birlikte ufak ipuçlarıyla yanıt verelim.Hayatta ne olduğunuzdan ziyade hayata nereden ve nasıl baktığınız bizi biz yapan yegane temeldir.Derinlemesine yaşanan bir hayat,hem maddi hem de manevi yönden dolu dolu yaşanan bir hayattır.Bir işte çalışırken veya bir iş yaparken geçirilen vakit,boş geçirilen vakitlere göre çok daha hızlı akıp gider.Bu sebeple insanların kendilerini en iyi hissettikleri an, bir işe kaptırıp gittikleri andır.


Bunun sebebi zihnimizin bizi mücadeleye çağıran şeylerden hoşlanıyor oluşudur.


Olumlu olana odaklanma alışkanlığı,sürekli karşımıza çıkan bir sürü ufak tefek ve tatsız şeyi göz ardı edebilmemizi sağlar.

Daima ulaşılabilir olma;

‘’Daima ulaşılabilir olma dayatması’’ Her şeyi çabucak yapma zorunda olduğumuz hissidir.

Projeler için sürekli ve düzenli aralıklarla toplantı yapma alışkanlığı;

İnsanlar kendi program ve sorumluluklarını yapabilecekken, toplantıdan beklerler.


Yüksek kaliteli iş nasıl çıkar?

Çalışırken yoğunluğunuzu en yüksek düzeye çıkartmalısınız. Göreceksiniz ki harcadığınız zaman da bir o kadar azalacaktır.


Odaklanmayı kendi başınıza yapabileceğiniz gibi kolektif birliktelikleri de göz ardı etmemek gerekir.Taraflar birbirini derinleşme yönünde de teşvik ederler.Tek başına çalışma nazaran bu alternatif daha verimli olabilir fakat etrafınızda uçuşan fikirlerin dikkatinizi dağıtmanıza izin vermemelisiniz.

Aylaklık gerekli (midir)?


Aylaklığı insanın kendini şımartması,tatile çıkması ya da zaafı olarak göremeyiz; bedeniniz için D vitamini neyse beynimiz için de aylaklık odur,yani zaruridir ve D vitamini eksikliğinden kaynaklı kemik hastalıkları iskelet yapımızı nasıl deforme ediyorsa aylaklıktan mahrum kalan beynimiz de aynı şekilde zihinsel deformasyona uğrar.


Belki garip gelecek ama herhangi bir işi başarıyla yerine getirmek için aylaklık elzemdir.


Eve iş getirmemek


Gün içerisinde programladığınız gibi çalışdıysanız yeterince yorulmuşsunuz demektir.Uzayan işleri akşam vakti evden halletmem gerekiyor fikrinden uzaklaşın.Bu şekilde yapacağınız işlerin bir katkısı olmayacağı ve sizi ertesi gün daha yorgun yapacağını aklınızdan çıkartmayın.


Daha az çalışarak daha verimli olunur mu?


Size bir deneyden bahsedeceğim;

Ünlü yazılım şirketi Basecamp'ın yöneticileri, çalışma saatlerini azaltınca, sıradan bir çalışma haftasını şişiren fazla kilolardan kurtulmuş olduk.İşini gücünü halletmek için daha az vakti olduğunun bilincinde olan insan, zamanı daha kıymetli gördüğünden daha idareli kullanıyor ve bu da gayet iyi bir şey.Nihayetinde eften püften şeylere harcamıyorlar zamanlarını.

Daha az vakte sahip insanlar zamanlarını daha akıllıca kullanırlar.⁶

¹Gallagher ²Andrew Hunt ve David Thomas | The Pragmatic Programmer,pragmatik yazılımcı kitabından ³Gallagher ⁴Csikszentmihalyi Cal Nevport, 'Pür Dikkat',metropolis yayınları,2017 Cal Nevport, 'Pür Dikkat' ,metropolis yayınları,2017

Güncelleme tarihi: 2 gün önce


16 ekim 2018 tarihinde Marmara GSF İç mimarlık bölümü öğrencileri ile yaptığımız 'İç Mimarlık ve Mobilya Tasarımı İlişkisi' konuşmamdan alıntıdır.
İÇ MİMARLIK VE MOBİLYA TASARIMI İLİŞKİSİ


İç mimarlık ve mobilya tasarımı farklı disiplinlermiş gibi görünse de birbirinden ayrılmayan ve birbirini tamamlayan 2 başrol oyuncusudur.


Ev tasarımı örneği ile devam edelim.Aksesuarına kadar herşeyini seçtiğiniz ve tasarladığınız bir hacim yaratırken mobilya tasarımının rolü çok büyüktür.


İthal ve yerli ürün satın alma haricinde özel olarak atölye ortamında ürettireceğiniz mobilyalar da vardır.


İşte burada mobilya tasarımının önemi ve mekanla ilişkisi devreye giriyor.


Eğer bir boşluk tasarlamıyor ve insaların yaşayacağı bir mekan yaratmaya çalışıyorsanız 4 duvar hiçbir şey ifade etmez.


İÇ MİMARLIK VE MOBİLYA TASARIM SÜRECİ


İç mimar olarak, konut yada ofislerin mekan tasarımı ile beraber kullanıcılar için mobilya tasarlayıp imalatlarını da yaptırmanız gereklidir.

Mekanlar tamamlanıp teslim edildiğinde müşterinin memnuniyeti, bu kadar fazla emeğin ve çok yönlü tasarım yapabilmenin önemini anlatır.

Bu süreçleri yaşarken iç mimarlığın farklı disiplinlerden beslendiği ve mobilya tasarımının vazgeçilmez bir unsur olduğu aklımızdan çıkmamalıdır.


''Doğayı inceleyin,doğayı sevin,doğaya yakın olun.Doğa sizi hayal kırıklığına uğratmaz''

Frank Lloyd Wright


MOBİLYA TASARIMI VEYA SATINALMA SÜRECİ


Mekanları yaratırken mobilyaların bir bölümünü ithal ve yerli mobilya firmalarından çözebilirsiniz fakat her yeni proje yeni mobilyalar demektir ve hayalinizi ürettirmeniz gerekir.


MOBİLYA TASARIMINDA TARZ YARATMAK


Kendini tanımak ve tarzını bulmak uzun ve zahmetli bir süreçtir.

Her tasarımcıda bu süreç farklı işleyecektir, Her bir birey farklıdır, kendine has özelliklerini ön planda tutarak farklılığı ve tarzını ortaya çıkartabilir.


TASARIMDA ÇIKIŞ KAYNAĞI


Kendini tanımanız,neler yapmayı sevdiğinizi keşfetmeniz ve nelerden etkilendiğiniz önemlidir.

Kendinizi ortaya koymanız ve bağımsız olmanız sizi ilerletecektir.

Güncelleme tarihi: 2 gün önce

Mobilya tasarımı yapmaya nereden başlamalıyım? Nelere dikkat etmeliyim? Hangi ürünleri tasarlamalıyım? gibi sorularınız varsa vereceğim ipuçlarını dikkatle okumalı ve kendiniz için notlar almalısınız!

Yeni bir ürün koleksiyonu oluşturmak

Eğer sıfırdan yeni bir koleksiyon oluşturacaksanız; tasarlamak istediğiniz ürünleri listelemekle başlayabilirsiniz.,

Var olan koleksiyonunuza yeni bir ürün eklemek istiyorsanız durum daha farklı ve kolay olacaktır.


Ürününüzün Bir Hikayesi Olmalı?

Tasarlayacağınız ürünün bir hikayesi olması onu güçlü ve beğenilir kılacaktır.


Ürün Tasarımı Süreçleri

Sizlere yardımcı olması açısından tasarladığım Aves Askı ürününün nasıl ortaya çıktığından bahsedeceğim.


Ürünün Çıkış Noktası ve Gelişimi

Bir müşterim, Bodrum'daki yazlığı için giysilerini koyacağı bir alana ihtiyacı olduğunu ve evlerinin küçük olduğu için dolabı koyacakları bir yer olmadığından bahsetti.


Buradaki anahtar kelime ve tasarıma yön veren sözcük 'dolap olamamasıydı' . Bundan dolayı giysileri açıkta kalacaktı.


Bu fikri biraz düşünüp, eskiz tasarımları yaptıktan sonra, bu ürünün heykelsi bir karakterinin olması gerektiğine karar verdim. Kulanıldığında işlevsel bir askı, kullanılmadığında da heykelsi bir objeye dönüşmesi gerekiyordu.


Ürünün Hikayesi Nasıl Oluşur?

Diğer yazılarımda da bahsettiğim gibi, Tasarımı değerli kılan baş faktörlerden biri de tasarımı kimin için yapacağınızdır.


Bu müşterim sürekli seyahat halindeydi, gezileri ve farklı yerleri keşfetmeyi seviyor ve çeşitli şehirlerde dönemsel olarak yaşıyordu. Bu yaşam tarzı Aves Askı tasarımı şekillendirecekti.

Tasarıma adını veren Aves, Kuşlar demektir. Kuşlar sürekli hareket halindedir.Bu güzel isim tasarımın da adı oldu.

Kuşlar ile müşterinin yaşantısı arasında bir bağ kurulmuştu. Aves Askı ürünümüz, masif ceviz ve meşe malzeme alternatifleri ile hayat bularak Rectangle Studio koleksiyonunun bir parçası oldu.


Ürünün Gelişimi ve Alternatifleri

Tasarımlar ihtiyaca göre şekillenip, gelişirler.


Aves Askı ailesine yeni bir tasarım daha girdi. İnce ve maskülen yapısıyla, dilsiz uşak askı tasarımı olarak Aves-Ayaklı ismiyle yönetici odalarında kullanılmak üzere üretildi.


Ürün Fotoğrafı ve Video

Ürünleriniz, sizin tasarımcı kimliğinizi yansıtacağı için,cep telefonu gibi amatör makineler kullanmamanızı tavsiye ederim. Tasarımlarınızın doğru bir şekilde anlatılabilmesi için profesyonel bir fotoğraf hizmeti almanız işinizin kalitesini gösterecektir.

Ben bu konuda biraz şanslı sayılabilirim.Eşim Derya Atıcı ile birlikte fotoğraf ve tasarım partnerliği gerçekleştiriyoruz.


Fotoğraf ve Videolar :DERYAATICI FOTOĞRAF

Bu tasarımın hikayesini anlattığımız videoyu aşağıdan izleyebilirsiniz.1
2